سالید سرفیس

سالید سرفیس

سالید سرفیس


سالید سرفیس

 

سالید سرفیس  از ذرات سنگ مرمر، بوکسیت، اکریلیک یا رزین های پلی استر و رنگدانه (ذرات رنگی) تشکیل شده است.
این صفحات که به کورین نیز معروف هستند، برای  اولین بار در سال 1967 با نام تجاری کُرین (Corian) و توسط شرکت DuPont به دنیا معرفی شدند.
این صفحات، صفحه ی بدون درز روی کانتر استفاده می شود.و بدین دلیل از لحاظ زیبایی بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.
صفحات سالید سرفیس یا کورین به صورت ورق های 366*76 سانتی متر تولید میشود
صفحات سالید سورفیس، توسط حرارت قابلیت فرم پذیری دارند که باعث میشود سالید سرفیس متریال مناسبی برای اجراهای کرو و دارای انحنا باشد.
یکی از مهم ترین ویژگی های صفحات سالید سورفیس، فقدان درز و شکاف در آن هاست. مواد موجود در ساختار صفحات سالید سرفیس، توسط یک سطح نفوذناپذیر پوشانده شده اند و نسبت به باکتری، لکه های رنگ و مشکلات دیگری که در سنگ های طبیعی دیده می شود غیرقابل نفوذ هستند.
سینک های سالید سرفیس را می توان بدون هیچ گونه درز و شکافی به صفحات روی کانتر سالید سورفیس متصل کرد که در نتیجه این اتصال، دیگر هیچ محلی برای تجمع آب و رشد باکتری ها باقی نمی ماند.
از صفحات سالید سرفیس میتوان  بر صفحه روی کانتر، وان حمام و سینک ها و روشویی ها استفاده نمود.

مواد تشکیل دهنده
سطوح سالید سرفیس ترکیبی از ذرات رنگی با دو ماده تشکیل دهنده اصلی میباشند شامل: یک ماده معدنی طبیعی (آلومینوم تری هیدراته)، که به عنوان فیلر یا پرکننده استفاده می شود، و یک رزین (اکریلیک یا پلی استر)که به عنوان ماده چسباننده به کار می رود. این مواد به صورت شیمیایی تیمار شده و تا دمای 60 درجه سانتی گراد یا بیشتر حرارت داده می شوند. سپس مواد تیمار شده را به صورت ورقه ها و اشکال مختلف برش داده و بسته به برند تجاری مورد نظر، یک یا هر دو سمت آن را سمباده می زنند.

رایج ترین ماده معدنی مورد استفاده برای این کار آلومینوم تری هیدراته یا ATH (alumina tri-hydrate) است. ATH شکل تصفیه شده سنگ معدن بوکسیت بوده و می تواند تا 75 درصد یک ورق این صفحات را تشکیل دهد. بوکسیت شکلی از خاک رس است. ATH در مقابل مواد شیمیایی، لکه ها، آب و آتش مقاوم بوده، شفاف است و در عین حال که به اندازه کافی سخت بوده و می تواند در مقابل ضربه مقاومت کند، به میزان کافی برای انجام طراحی نرم و لطیف است. دو رزین اصلی که در تولید این صفحات به کار می روند شامل اکریلیک و پلی استر هستند. رزین اکریلیک خالص منجر به تولید صفحه ای می شود که قابل شکل دهی تحت حرارت است. می توان آن را حرارت داده، به صورت یک شکل جدید خم کرد و بدون اینکه ویژگی های کاربردی خود را از دست دهد آن را سرد کرد. رزین های پلی استر، از جمله آنهایی که با اکریلیک مخلوط هستند، را در مواردی که مشتری درخواست دهد و یا در برنامه های با استحکام بالا به کار می برند.
سالید سرفیس در صورت نیاز قابل تعمیر بوده .

مزایای سالید سرفیس:
یکپارچگی و بدون درز بودن در کلیه محلهای اتصال همراه با رنگهای متفاوت-
مقاوت در برابر ضربه و حرارت بالا
ضد لک-ضد آب -ضد زنگ و ضد جرم و آنتی باکتریال-
قابلیت ترمیم و تعمیر دائمی-
مقاوم در برابر اسیدهای آزمایشگاهی-
قابلیت طراحی و فرم پذیزی-
قابلیت بریده شدن.خم دادن.سوراخ کاری و … –
سالید سرفیس در مکان های متعددی از جمله آشپزخانه،روشویی،مکان های اداری و تجاری،بیمارستان و آزمایشگاه ها استفاده میشوند.

برای مشاهده ی رنگ و دانه بندی این صفحات به لینک زیر مراجعه کنید:

از سنگ کورین استفاده زیادی در بیمارستان ها میشود نظیر روشویی کورین ، زیرا خواص بدون درز آن ، باعث میشود در درزها باکتری و میکروب نفوذ نکند و در محیط ها بهداشتی این امر بسیار مهم است .
سنگ کورین با مخلوط کردن رزین اکریلیک، اپوکسی یا پلی استر با پرکننده بوکسیت پودر و رنگدانه ها تولید می شود و تا 60 درجه سانتیگراد و یا بیشتر گرم می شود. سپس مواد خرد شده در ورق ها یا اشکال برش داده می شوند . علاوه بر ظاهر صفحات کورین ویژگی های کاربردی ، صفحات کورین نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته , دوام بالای صفحه کورین، خاصیت ضد لک ،ضد آب بودن و شستشوی آسان و تعمیرات فوری همه از ویژگی های صفحه کورین به شمار می رود .
کورین و یا همان سالید سرفیس دارای سطحی خنثی و بدون خلل و فرج و درز می باشد بنابراین ذرات ریز میکروسکوپی و باکتری در سطح صفحه کورین رشد نمی کند
این ویژگی ها باعث شده که سنگ کورین از جمله محدود محصولاتی باشد که مورد تایید برای استفاده در صنایع غذایی و امور بهداشتی و بیمارستانی هستند.

قیمت کورین به طور معمول بر اساس دانه بندی آن مشخص میگردد . به طور کلی هر چه دانه بندی کورین افزایش یابد قیمت سنگ کورین نیز افزایش میابد . ابعاد ورق کورین به طور معمول بین 366*76 سانتی متر است و ضحامت سنگ کورین 12 میل میباشد . کورین های موجود در ایران برند کورین سامسونگ ، کورین الجی ، کورین هنستون برای برند های کره ای و کورین های ایرانی نیز چندین برند موجود میباشد.

×