فرق کورین و کوارتز

مقایسه کورین و کوارتز

مقایسه کورین و کوارتز


فرق کورین و کوارتز

کورین بهتر است یا کوارتز؟

این سوال برای خیلی از دوستان و مشتریان مورد سوال است که کورین بهتر است یا کوارتز؟ کانتر تاپس اشپزخانه خود را کورین بزنند یا کوارتز ؟ فرق کورین و کوارتز چیست؟
مزایا و معایب کورین و کوارتز چیست؟ قیمت کورین ارزانتر است یا کوارتز ؟ در این مقابه به تمامی این سوالات پاسخ داده میشود . فقط باید این نکته را در نظر گرفت که برای پاسح دادن به این سوال باید در نظر گرفت که به صورت کلی نمیتوان نظر قطعی در مورد اینکه کورین بهتر است یا کوارتز داد .
در واقع فاکتورهای زیادی در تصمیم گیری شما دخیل هستند . در ابتدا به بررسی تفاوت های کورین و کوارتز میپردازیم . تعریف کلی کورین به عنوان سنگ مصنوعی کورین است و کوارتز به عنوان سنگ مهندسی کوارتز در نظر گرفته میشود .
جهت دریافت اطلاعات  در مورد قیمت کورین و کوارتز و فرق کورین و کوارتز به لینک زیر مراجعه نمایید :
تفاوت کورین و کوارتز:
  • مقاومت در برابر خط و خش کورین و کوارتز :
 سنگ کورین در برابر خط و خش مقاومت کمتری نسب به کوارتز دارد . البته در کورین با یک ساب و پولیش ساده ، صفحه مانند روز اولش میشود .
  • یکپارچگی صفحه و درز در اتصالات کورین و کوارتز :
در کورین در محل اتصال دو صفحه با استفاده از چسب همرنگ و پولیش درزها مشخص نمیشود و صفحه کاملا یکپارچه به نظر میرسد ولی درکوارتز این طور نیست و با توجه به مهارت فرد متخصص ، درزها قابل مشاهده میباشند .
  •  وزن کورین و کوارتز :
هر دو این صفحات سنگ کورین و کوارتز از لحاظ وزن از سنگ طبیعی سبک تر هستند و از لحاظ وزنی هم کورین و هم کوارتز تقریبا در یک رنج قرار دارند .
  • قابلیت خم پذیری کورین و کوارتز :
خم پذیری در کورین با استفاده از دستگاه ترموفرمینگ قابلیت بیشتری نسب به کوارتز دارد
  •  تعمیر صفحات کورین و کوارتز :
سنگ کورین قابل تعمیر بوده ولی کوارتز به دلیل مشخص بودن درز بین صفحات ، قابل تعمیر نمیباشد .
  • قیمت سنگ کورین و کوارتز : 
 یکی دیگر از سوال ها که پیش میاید در مورد قیمت کورین و کوارتز است . در حال حاضر قیمت کورین ایرانی و کوارتز ایرانی با کمی اختلاف تقریبا در یک رنج هستند اگر چه کوارتز های رگه دار ، قیمت بالاتری دارند .
جمع بندی کلی تقاوت کورین و کوارتز :
برای اینکه یک جمع بندی کلی در مورد تفاوت کورین و کوارتز داشته باشیم ، به صورت خلاصه بدین صورت است که کوارتز مقاومت بالاتری در برابر خط و خش نسبت به سنگ کورین دارد و مثل کورین به راحتی مات نمیشود که باعث میشود کوارتز به عنوان سنگ آنتی باکتریال در نظر گرفته شود به علاوه اینکه از لحاظ ابعاد در سایز بزرگتر جهت جزیره به صورت یکپارچه اجرا میشود اما از محاسن کورین نسب به کوارتز نبود درز در محل اتصلات است .

ابعاد سنگ کورین و سنگ کوارتز

 نوع سنگ  ابعاد ضخامت
 کورین 366*76 12 میلیمتر
 کوارتز  300*140 12 میلیمتر
 کوارتز  315*155  12 میلیمتر

کورین یا همان سالید سرفیس صفحه مصنوعی میباشد و کوارتز به عنوان سنگ مهندسی نامیده میشود . در جدول زیر مقایسه اجمالی بین این دو صفحات قرار داده شده است :

فرق کورین و کوارتز

رنگ بندی کورین
جمع بندی فرق  کورین و کوارتز :
اولین و بارز ترین فرق  کورین و کوارتز این است که صفحه کانتر تاپس کورین و یا همان سالید سرفیس خش پذیر است ولی صفحات کوارتز ضد خش بوده و این میتواند یکی از محاسن کوارتز به حساب آید.
 اما یکی از محاسن و فرق کورین این است که کاملا یکپارچه بوده و هیج جای درزی بر روی صفحه مشاهده نخواهد شد.
 علاوه بر این صفحه کورین به دلیل خاصیت خاص مواد تشکلیل دهنده خود خم پذیر بوده،همین امر باعث شده صفحه کورین در بسیاری از پروژه ها که نیاز به کرو و خم پذیری دارند مورد استفاده قرار گیرد.
 با توجه به این تفاوت های کلی ابتدا باید در نظر بگیریم که کاربرد استفاده صفحه کورین و صفحه کوارتز در چه موردی است.
یکی دیگر از عواملی که باید در نظر بگیریم این است که بر روی صفحه های تیره تر کورین خط و خش بیشتر قابل مشاهده خواهد بود.
درپایین توضیحات کامل در مورد فرق  کورین  کوارتز به صورت جداگانه خواهی داشت .
کورین چیست ؟
کورین نام اولین برند صفحات سالید سرفیس به نام DOPUNT میباشد ، در واقع نام اصلی صفحه کورین ، سالید سرفیس است که شامل ترکیبی از آلومینای تری هیدرات (ATH)، رزین های اکریلیک ، اپوکسی و پلی استر و رنگدانه ها است . سنگ مصنوعی کورین صفحات صد در صد اکریلیکی هستند که شامل مشخصه های متعددی میباشند از جمله مهمترین آنها طیف وسیعی از رنگ کورین میباشد که میتواند در اجرای این صفحات در مکان ها و پروژه های مختلف بسیار کارآمد باشد . همچنین قابلیت فرم پذیری صفحات کورین باعث شده است که در پروژه هایی قوس دار ،متریال کورین بسیار مورده استفاده قرار گیرد .
در صورتی که سنگ کورین خراشیده یا شکسته شوند ، در اغلب موارد می توان به سرعت توسط یک شرکت معتبر تعمیرات انجام شود . سینک های ترک خورده نیز می توانند جایگزین شوند . و در صورت ایجان خط و خش و یا مات شدن صفحه میتوان با یک پولیش ، سنگ کورین را مانند روز اول تغییر داد . بازار در حال ظهور برای سنگ کورین در محیط تجاری و صنعتی است ، در حالیکه ویژگی های غیر متخلخل آن ، همراه با دوام ، قابلیت بازتولید و شکل پذیری آن، انتخاب بسیاری از طراحان و معماران است.
کوارتز سنگی است ترکیبی که ماده اصلی تشکیل دهنده سنگ کوارتز سیلیس (کوارتز) می باشد که این ماده معدنی یکی از سختترین مواد معدنی طبیعی با درجه سختی 9 است. دیگر مواد تشکیل دهنده  سنگ کوارتز، رزین و پودر سنگ است.

سنگ کورین با مخلوط کردن رزین اکریلیک، اپوکسی یا پلی استر با پرکننده بوکسیت پودر و رنگدانه ها تولید می شود و تا 60 درجه سانتیگراد و یا بیشتر گرم می شود. سپس مواد خرد شده در ورق ها یا اشکال برش داده می شوند . علاوه بر ظاهر صفحات کورین ویژگی های کاربردی ، صفحات کورین نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته , دوام بالای صفحه کورین، خاصیت ضد لک ،ضد آب بودن و شستشوی آسان و تعمیرات فوری همه از ویژگی های صفحه کورین به شمار می رود .

کورین و یا همان سالید سرفیس دارای سطحی خنثی و بدون خلل و فرج و درز می باشد بنابراین ذرات ریز میکروسکوپی و باکتری در سطح صفحه کورین رشد نمی کند
این ویژگی ها باعث شده که سنگ کورین از جمله محدود محصولاتی باشد که مورد تایید برای استفاده در صنایع غذایی و امور بهداشتی و بیمارستانی هستند.
کوارتز چیست ؟

ماده اصلی تشکیل دهنده صفحات کوارتز سیلیس میباشد(93%-96%).سیلیس جز سخت ترین و مقاوم ترین مواد طبیعی است  که درجه سختی آن 7 است (درجه سختی الماس 9 است) . سیلیس به صورت پودر میکرونیزه دانه بندی های ریز و نوعی رزین مخصوص طی فرآیند تولید تبدیل به سنگی یکپارچه می گردد. از اینرو , ویژگی سیلیس به صفجه منتقل شده و باعث میشود سنگ کوارتز مقاومت بالایی در برابر  سائیدگی و ضربه  داشته باشد .

در سنگ کوارتز به علت فاقد بودن هر گونه خلل و فرج  , هیچ گونه رشد باکتری و میکروب را نخواهیم داشت بدین دلیل،صفحات کوارتز را آنتی باکتریال می نامند .

وزن کم و مقاومت بالای کوارتز از دیگر مزایای سنگ مهندسی کوارتز است. در صورت استفاده از ذرات شیشه , آئینه , سنگ های زینتی و صدف در سنگ کوارتز می توان زیبایی و جذابیت خاصی به آنها داد و به سادگی در مکان های مختلف با طراحی های خاص از سنگ کوارتز استفاده نمود .

در آزمایشات انجام شده اخیر شرکت برتون ایتالیا روی سنگ مهندسی کوارتز در رقابت با محصولات مشابه نشان داده شده است که کوارتز فاقد ترکیبات ارگانیک و فرار سمی  که عواملی بسیار مضر جهت تعادل زیست محیطی هستند می باشد.

کانترتاپ آشپزخانه در حقیقت میزکار خانم های خانه است از اینرو مقاومت به خراش از جمله مهم ترین مواردی است که می بایست در طراحی یک آشپزخانه مدرن مد نظر قرار گیرد.شما به سادگی می توانید از چاقو جهت برش بر روی این صفحه کابینت کوارتز استفاده نمائید.وجود 93% کوارتز در صفحات ساخت ما منجر به این گشته است که کوارتز نسبت به خراش مقاومت بالایی از خود نشان دهند.

صفحه کوارتز سطوحی ضد باکتری می باشند.بدین معنا که کوارتز نفوذ ناپذیر بوده و فاقد هر گونه خلل و فرج جهت ورود و رشد باکتری می باشند. از اینرو سنگ کوارتز در کلیه محیط هایی که اهمیت عدم وجود میکروب احساس می گردد. چون هتل ها , سالن های غذاخوری , آشپزخانه ها , سرویس های بهداشتی و مراکز تجاری پر تردد توصیه می شود.
فرق کورین و کوارتز:

1-کورین بدون هیچ گونه درز میباشد ولی کوارتز در محل جوینت(اتصال) دو صفحه دارای درز است.
2- از لحاظ مقاوت کوارتز مقاومت بالاتری دارد و کاملا ضد خش میباشد بدین دلیل سنگ کوارتز صد در صد آنتی باکتریال است.
3-کورین قابل تعمیر است ولی کوارتز تعمیر پذیر نیست.

با توجه به موارد ذکر شده بالا شما میتوانید به راحتی بین این دو متریال ،بهترین صفحه مورد نظر خود را انتخاب نمایید.
همچنین میتوانید برای دریافت بیشتر اطلاعات در مورد فرق کورین وکوارتز به لینک های زیر مراجعه نمایید

فرق کورین و کوارتز

کورین چیست؟

کوارتز چیست؟

صفحه کابینت

×